vernisáž výstavy So sorry for being me Denisa Václavová & Krištof Kintera
Výstava So sorry for being me Denisy Václavové a Krištofa Kintery představí na konci září v galerii současného umění Prostora nejmladší generaci, ale i zavedené autory. Vernisáž se uskuteční v úterý 26. září od 17:30 hod.
Galerie Prostora pokračuje s netradičním kurátorským záměrem a představuje zavedené i začínající umělce. Svůj výběr oblíbených děl ukáže kurátorka Denisa Václavová a výtvarník Krištof Kintera. Výstava neukazuje jejich vlastní díla, ale obrazy jiných, převážně současných umělců, které Krištof a Denisa sami vlastní.
Instalace v galerii Prostora představí nejmladší generaci české scény (např. Dávid Čerťanský, Ester Knapová, Samuel Kollárik, Kateřina Ondrušková), střední generaci a vrstevníky autorů (David Böhm a Jiří Franta, Zbyněk Baladrán, Lukáš Jasanský a Martin Polák, Ondřej Přibyl, Jiří Petrbok, Jan Šerých), ale i např. dílo od Milana Knížáka, nebo Miroslava Tichého. Jediným zahraničním vystavujícím je David Shrigley a jeho dílo So Sorry For Being Me dalo název celé výstavě.
Výstava bude otevřena návštěvníkům od středy 27. září 2023 a bude zahájena vernisáží v úterý 26. září 2023 od 17:30 hodin za přítomnosti Denisy Václavové a Krištofa Kintery. Výstavu bude možné navštívit v rámci otevírací doby až do 15. prosince 2023.
Galerie představí čtyřícítku umělců a to jak obrazy, tak fotografie, instalace či sochy. Jejich díla se ocitnou vedle sebe leckdy poprvé. Na výstavě jsou vystavená díla od těchto umělkyň a umělců: David Adamec, Zbyněk Baladrán, Johana Bártová, Erik Binder, David Böhm / Jiří Franta, Josef Bolf, Dávid Čerťanský, Vlado Doležal, Viktor Frešo, Josef Frühauf, Václav Girsa, Lukáš Jasanský / Martin Polák, Jolana Kahounová, Vladimír Kintera, Markéta Kinterová, Ester Knapová, Milan Knížák, Samuel Kollárik, Július Koller, Karel Kuklík, Micl, Kateřina Ondrušková, Jiří Petrbok, Lukáš Procházka, Přemysl Procházka, Ondřej Přibyl, Helena Sequens, David Shrigley, František Skála Jr. Jr., Vít Soukup, Markéta Soukupová, Adam Stanko, Barbora Šemberová, Jan Šerých, Radek Šíma, Miroslav Tichý, Jiří Valoch, Zuzana Václavová, Jan Vytiska, Richard Wiesner.
“Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi významné figury výtvarného umění, které se snaží se svou činností překračovat své vlastní hranice i hranice oboru. Od začátku své profesní činnosti se snaží poskytovat prostor i jiným umělcům nebo usilují o to, začlenit výtvarné umění do veřejného prostoru jako samozřejmé součásti našich životů.” charakterizuje umělecký pár zakladatelka galerie a architektka Marcela Steinbachová.
Součástí výstavy bude i doprovodný audiovizuální program a komentované prohlídky s Denisou Václavovou a Krištofem Kinterou, Marcelou Steinbachovou či Janem Kiewegem.
Denisa Václavová (*1973) a Krištof Kintera (*1973) jsou výraznými osobnostmi současné výtvarné scény. Jejich průsečíkem je každoroční festival 4+4 Dny v pohybu, věnovaný výtvarnému umění a divadlu. Krištof dlouhodobě stojí za výtvarným řešením tohoto site-specific festivalu, za jeho vizuální identitou či za hlavními slogany. Denisa festival dramaturgicky, kurátorsky a produkčně zajišťuje a věnuje se právě výstavám umění v netradičních prostorech.
Sochař Krištof Kintera vystudoval Akademii výtvarných umění v letech 1992–1999, postgraduálně pak ještě v letech 2003–2004 na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. V devadesátých letech byl členem a vůdčí osobností divadelně-performativní skupiny Jednotka a v roce 1999 patřil k zakladatelům Univerzálního prostoru NoD, kde organizoval první výstavy. Mezi lety 2009–2011 byl vedoucím pedagogem Ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Samostatně vystavuje od poloviny 90. let. (Městská knihovna v Praze, Rudolfinum, Museum Tinguely v Basileji, Kunsthal Rotterdam, DOX nebo Kunsthalle Bratislava a další). Je autorem několika pomníků a soch ve veřejném prostoru v Praze a o jeho tvorbě vyšly publikace a katalogy.
Jeho umělecký přístup je založený na práci s recyklací a úpravou již vzniklých produktů – elektrotechnických, spotřebičů a předmětů denní spotřeby či jiné povahy. Pomocí zásahů je transformuje do podoby objektů, které oscilují mezi realitou a fikcí. Krištof tímto způsobem vyjadřuje své mínění o současném světě. Je také autorem plošných obrazů stejných formátů, které jsou doplněny o vzkazy a mnohdy i nalezenými předměty.
Divadelní producentka Denisa Václavová a kulturní organizátorka i dramaturgyně festivalu 4+4 Dny v pohybu nebo uměleckých instalací Galerie ProLuka, kulturního prostoru Vzlet v pražských Vršovicích a výstavního programu pro veřejný prostor Nemocnice Motol. Vystudovala produkci na divadelní fakultě AMU a volné a užité umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde působila jako pedagožka. Je spoluautorkou několika publikací související s její činností.
Prostora je nová galerie, za kterou stojí architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka ateliéru Skupina, spolku Kruhu a ředitelka jeho aktivit (přednáškové cykly o architektuře, festival Den architektury a festival Film a architektura, vydávání publikací). Prostora sídlí v bývalých telefonních ústřednách v Blanické ulici 9 nad náměstím Míru, v 1. patře. Název galerie vychází ze synonyma častěji používaného slova prostor, prostora ale definuje prostředí více vymezené, ohraničené, v tomto případě výstavní.
„Galerie Prostora pokračuje v představování současných osobností výtvarné scény neobvyklým způsobem. Ukazuje jejich oblíbená díla a autory, kolekci nebo sběr uměleckých objektů, kteří daní umělci sami vlastní. Nejedná se o komponovanou sbírku s investičním záměrem, ale spíše pocitový sběr děl svých kolegů, kterým se s radostí obklopují. Životní partneři Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi výrazné osobnosti současné výtvarné scény a galerie ukáže jejich vkus a záliby. Zároveň je představí jako svébytnou dvojici a možná i v novém světle,“ říká k dramaturgii prostoru jeho zakladatelka a architektka Marcela Steinbachová.
Otevírací doba
středa–pátek: 14:00–17:30
dle dohody i sobota: 14:00–17:30
či na vyžádání
Vstupné zdarma