Něco jiného Jiřího Kovanda

Výstava Něco jiného v galerii Prostora představí výtvarného umělce Jiřího Kovandu jako sběratele. Vernisáž se uskuteční v úterý 4. února.

Galerie Prostora představí od února do poloviny dubna výstavu sbírky Jiřího Kovandy s názvem Něco jiného, pojmenované podle díla Jiřího Valocha. Nová výstava ukáže díla tuzemské i zahraniční scény od zavedených autorů i těch začínajících a bude zahájena vernisáží v úterý 4. února od 18:00 hodin za přítomnosti autora. V průběhu trvání výstavy proběhnou komentované prohlídky.

Sbírka Jiřího Kovandy vychází z přátelských vztahů a neformálních výměn mezi kolegy a blízkými autory. Zahrnuje díla jak od významných a renomovaných tvůrců, tak od méně známých autorů, ale i od mladých začínajících výtvarníků tuzemské scény i ze zahraničí. Kovandova minimalistická a příležitostná sbírka je charakteristická svou nesouvislostí a absencí chronologické či logické návaznosti a obsahuje předměty různorodého charakteru. Je záměrně nejednotná, osciluje na hraně mezi vysokým uměním a objekty každodennosti, od cenných artefaktů po zdánlivě bezvýznamné předměty. Díky společenským konexím a známostem vznikl jedinečný celek, kde se známé snoubí s neznámým a hodnotné s málo cenným.

Výstava představí například tyto umělce a umělkyně: Silvina Arismendi, Josef Bolf, Sylvie Brodi, Jiří David, Žofie Eder, Laura Fiľáková, Pavla Gajdošíková, Fernanda Gomes, Václav Girsa, Lumír Hladík, Veronika Holcová, Barbora Jandáková, Ivan Kafka, Stanislava Karbušická, Ester Knapová, Eva Koťátková, Eliška Kovandová, Petr Kožíšek, Denisa Lehocká, Ivana Lovětínská, Karel Miler, Jan Mlčoch, Stanislav Oborský, Jan Pfeiffer, Ivan Pinkava, Viktor Pivovarov, Adéla Ráliš, Luděk Rathouský, Gerwald Rockenschaub, Vladimír Skrepl, Nedko Solakov, Antonín Střížek, Jindřich Štreit, Miroslav Tichý, Jiří Valoch, Karolína Voleská, Jan Wilda.

Jiří Kovanda (1953) je významný český konceptuální umělec, performer a pedagog. Jeho tvorba je zastoupena na prestižních světových přehlídkách umění, byl prezentován například v londýnské Tate Modern (performance Líbání přes sklo) či na přehlídce Documenta 12 v Kasselu. Mezinárodní proslulost mu získaly zvláště jeho akce a intervence ze 70. a 80. let 20. století, které se staly nepostradatelnou součástí zásadních výstav a publikací mapujících a začleňujících umění bývalého východního bloku do evropského a světového kontextu, za všechny East Art Map, Body and the East a Parallel Actions. Jako pedagog působí Jiří Kovanda od roku 1995 na pražské Akademii výtvarných umění (asistent v ateliéru malby Vladimíra Skrepla, asistent v ateliéru Intermédia 3 Tomáše Vaňka a od roku 2022 v ateliéru Art in Context). Již řadu let vede ateliér Objekt–Prostor–Akce na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Kovandovy rané akce a instalace byly zprvu přijímány jako politické umění (tak jako všechno, co v normalizačním prostředí vyčnívalo z onoho „normálu“), v současné době byl však názor na ně korigován a byly posunuty blíže do oblasti individuální a sociální zkušenosti a minimalistického gesta. Ústředním motivem jeho akcí či vizuálních umění je vytváření vztahů a nenápadné změny podoby běžných věcí a jevů. Stylově lze autorovu tvorbu označit za akční a konceptuální, s přesahy do instalací a intervencí.

Prostora je galerie v centru Vinohrad, za kterou stojí architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka ateliéru Skupina, spolku Kruhu a ředitelka jeho aktivit (přednáškové cykly o architektuře, festival Den architektury a festival Film a architektura, vydávání publikací). Prostora sídlí od června roku 2023 v bývalých telefonních ústřednách v Blanické ulici 9 nad náměstím Míru, v 1. patře a představuje již 6 sbírku vizuálních umělců. Název galerie vychází ze synonyma častěji používaného slova prostor, prostora ale definuje prostředí více vymezené, ohraničené, v tomto případě výstavní. Prostora se v minulém a současném roce zaměřuje na představení sbírek současných výtvarných umělců.

Něco jinéhoJiří Kovanda
Vernisáž v úterý 4. února od 18 hodin
Výstava potrvá od 5. února do poloviny dubna

Událost na FB
IG @prostora_galerie

Otevírací doba
středa–pátek: 14:00–17:30
dle dohody i sobota: 14:00–17:30
či na vyžádání (ve státní svátky zavřeno)

Grafický design: Petr Babák, Martin Ponec (Laboratoř)

Pořádá: Prostora, Marcela Steinbachová
Projekt podporují: Státní fond kultury ČR
Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Archizoom, ArtMap, Kulturní magazín Uni, Prague Moon

Kontakt pro média:
Marcela Steinbachová, 776 565 180, ms@skupina.org
Jan Kieweg, 607 708 190, architektura@kruh.info